Buradasınız: Ana sayfa - Nasıl Yapılır ? - Eski Silikonlar Nasıl Sökülür ?

Eski Silikonlar Nasıl Sökülür ?

Silikon özellikle banyo tuvalet ve mutfak gibi ıslak zeminli mekanlarda kullanılan dayanıklı esnek ve yapışkan bir kimyasaldır. Özellikle duşakabinlerde sızdırmazlık sağlamak için kullanılır. Ancak zamanla çamaşır suyu ile yapılan temizlik nedeni ile kararıp çirkin bir görünüm alır. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu ise kararan eski silikonları temizleyip, yeniden silikon çekmektir. Fakat bu eski veya tadilatlardan arta kalan slikonları sökmek öyle pek kolay bir iş değildir. Direkt olarak bu kimyasalı evdeki herhangi bir temizleyici ile çıkaramazsınız. Silikon mekanik yollardan yani keserek veya kazıyarak çıkarılabilir.  Bu dertten muzdarip evmodasi.net okurları için aşağıda sunacağımız tavsiyeler faydalı olacaktır.

 Eski Silikonlar Nasıl Sökülür ?

Eski silikonu çıkarmak için bazı ipuçları:
Öncelikle kullandığınız kimyasal silikon mu mastik mi? Mastik silikona benzer, daha az yapışkan ve daha az esnektir. Eğer mastik ise şanslısınız silikondan daha kolay kesilir. Keskin ve sivri uçlu bir bıçakla kesmeye çalışın. Ufak parçalar halinde çıkacaktır. Ucu kalkan parçaları elinizle çekin çıkartın.
Silikonu üst ve alttan bir bütün halinde kesip tutabileceğiniz kadar olunca, dibinden yukarı doğru yavaşça çekin. Biraz açılıp kopacaktır. Bu işlemi tekrarlayarak biraz işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
Kalan küçük silikon artıklarını cam kazıyıcı, jilet, maket bıçağı benzeri bir aletle dikkatlice kazıyın.
Silikon artıklarını izopropil alkolle yumuşatarak, zımpara benzeri tırtıklı bir cisimle veya bulaşık süngerinin yeşil sert tarafıyla ovalayarak çıkarmaya çalışın. (İzopropil alkol eczanelerde sipariş verilebilir.)
Yeni silikonunuzu çekmeden önce eski silikon atıklarının tamamen tenizlendiğine emin olun. Eski silikon atıkları yeni silikonun iyi yapışmasını engeller.
Silikon atıklarını çıkarmak için daha profesyonel bir çözüm istiyorsanız. Özel silikon yumuşatıcı kimyasallar alabilirsiniz. Bu kimyasallar silikonu kestikten sonra, sadece kalan artıkların yumuşayıp daha rahat çıkmasını sağlar. (İnternette ve bazı büyük yapı marketlerde bulabilirsiniz. Silikon Sökücü, veya Silicon Remover şeklinde arayın.) (Örnek ürün: Bison Silikon Remover)

 

 Eski Silikonlar Nasıl Sökülür ?

Uyarı ve Tavsiyeler:
Silikon sökülmesi zor ve çok esnek bir kimyasaldır kesici kullanırken ellerinizi korumak için mutlaka kalın bir eldiven kullanın.
Eski silikonu kaldırdıktan sonra, yeniden silikon kullanacaksanız yeni silikonunuzun kaliteli, küf önleyici, antibakteriel ve kararmaya karşı dirençli olmasına dikkat edin.
Silikonu sökmek için tiner ve benzeri aşındırıcı maddeler kullanmak küvet ve duş teknenizin yüzeyine zarar verebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Örgü Dantel Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum yapın